Kakvo je razumijevanje disfagije?
24.04.2025.
Disfagija je često medicinsko stanje koje pogađa između 6% i 10% odraslih osoba u SAD-u. Unatoč relativno visokoj prevalenciji, opće razumijevanje ovog stanja u općoj populaciji je gotovo nepoznato. Cilj ove studije bio je provesti opsežnu anketu kako bi se utvrdila svijest i razumijevanje disfagije u usporedbi s nesanicom, vrtoglavicom i ataksijom.
Anketa je dizajnirana za mjerenje četiri glavna područja: (1)znanje o stanju, (2) izvor znanja, (3) zdravstveni utjecaj, (4) koji liječnici liječe taj simptom. Anketa je provedena putem Qualtrics™ softvera, a sudionici su regrutirani i plaćeni za sudjelovanje u istraživanju.
Anketu je završilo 2000 odraslih osoba (n = 1030 žena) u dobi od 18 do 95 godina (medijan 49, IQR = 33–62). Sudionici su pokazali bolje poznavanje nesanice (99%) i vrtoglavice (87%) u usporedbi s disfagijom (25%) i ataksijom (18%). Pravilnog liječnika za liječenje disfagije odabralo je 47% sudionika, u usporedbi s 74% za nesanicu, 56% za vrtoglavicu i 36% za ataksiju. Analiza je pokazala da je prevalencija nesanice u 2023. bila najviša (5,5% odlazaka liječniku), disfagija (2,4%) i češća od vrtoglavice (0.68%) i ataksije (0.24%).
Ove razlike ističu veliki jaz u prepoznavanju disfagije i poznatijih stanja poput nesanice i vrtoglavice, iako je prevalencija disfagije u populaciji viša od vrtoglavice. Povećanje javne svijesti o postojanju disfagije ključno je za ranu intervenciju, poboljšanje kvalitete života i zagovaranje ravnopravnog pristupa zdravstvenom sustavu.
Disfagija je medicinski termin za poteškoće pri gutanju. Može biti bolna, a u nekim slučajevima gutanje može biti nemoguće. Disfagija može nastati u bilo kojoj dobi, ali je češća kod starijih osoba. Uzroci problema s gutanjem variraju, a liječenje ovisi o uzroku.
Simptomi disfagije mogu uključivati:
- bol pri gutanju
- nemogućnost gutanja
- osjećaj da je hrana "zaglavljena" u grlu ili prsima
- slinjenje
- promuklost
- vraćanje hrane ili želučane kiseline u grlo
- gubitak težine
- kašljanje ili gušenje pri gutanju
U liječenju često sudjeluje multidisciplinarni tim, a uključeni su i logopedi. Bolesnicimaje često potrebna edukacija o tehnikama gutanja, uključujući promjene u posturi i konzistenciji hrane te informacije o pravilnoj prehrani i hidrataciji.