x
x

Turnitin AI Writing softver za provjeru autentičnosti radova

  22.12.2024.

Turnitin je softver za provjeru autentičnosti akademskih i znanstvenih radova koji uspoređuje radove studenata i profesora s bazom podataka koja uključuje preko 178 milijuna znanstvenih članaka, vlastitu bazu dokumenata te domaće izvore poput Dabra i Hrčka. Ovaj alat doprinosi očuvanju akademske etike pomažući studentima i profesorima da pravilno citiraju znanstvene izvore i tako izbjegnu slučajne ili namjerne plagijate.

Turnitin AI Writing softver za provjeru autentičnosti radova

Nakon provjere autentičnosti, Turnitin generira izvještaj u kojem su dijelovi teksta s visokim stupnjem podudarnosti s postojećim radovima vizualno istaknuti, odnosno označeni različitim bojama kako bi se korisnicima olakšao pregled i analiza potencijalno neautentičnih dijelova rada.

Funkcionalnost AI Writing koja analizira dijelove teksta za koje se sumnja da su generirani umjetnom inteligencijom, dostupna nam je od početka ove akademske godine. Ova mogućnost, razvijena kao odgovor na rastuću upotrebu AI alata poput ChatGPT-a, analizira specifične karakteristike AI generiranog teksta, poput strukture rečenica, predvidljivosti riječi i učestalih fraza. Na taj način alat može identificirati dijelove rada koji su možda napisani uz pomoć AI alata, ali je potrebno istaknuti da ne može s potpunom sigurnošću odrediti jesu li određeni dijelovi generirani ili parafrazirani umjetnom inteligencijom. Ova funkcija trenutačno je dostupna za radove na engleskom i španjolskom jeziku, a u budućnosti se planira i proširenje na druge jezike, uključujući i hrvatski.

Iako je preciznost AI Writing alata visoka, mogućnost pogreške je prisutna. Može doći do lažnih pozitivnih rezultata, kad alat označi autentično napisan tekst kao AI generiran, ili lažnih negativnih, pri čemu se AI generirani tekst ne prepoznaje kao takav. Stoga je oprez pri interpretaciji rezultata ključan kako bi se spriječile potencijalne negativne posljedice za studente, te pozivamo profesore na oprez pri interpretaciji rezultata analize teksta. Također, potrebno je naglasiti da ako autori upotrebljavaju alate za provjeru pravopisa na engleskome jeziku koji se koriste umjetnom inteligencijom – AI Writing bi mogao označiti dijelove teksta kao sumnjive.

Više: Mef.hr

Kristina Berketa

Izvor: Mef.hr