Sikavica (Silybum marianum) u kliničkoj praksi: što svaki kliničar treba znati?
11.12.2024.
Sikavica je relativno siguran dodatak prehrani i/ili tradicionalni biljni lijek, uobičajeno povezan s rijetkim i većinom blagim nuspojavama. Klinička učinkovitost u akutnim i kroničnim bolestima jetre ostaje nejasna. Potencijal postoji u akutnom liječenju trovanja amatoksinima. Ne preporučuje se temeljem dostupnih dokaza u prevenciji ili liječenju raka, osim u sklopu dobro dizajniranih kliničkih studija.
Prije preporuke primjene u bolesnika na kemoterapiji, treba dobro razmotriti omjer koristi i rizika zbog mogućeg (za sada teoretskog) smanjenja učinkovitosti liječenja kemoterapeuticima. Ispitivanja koja bi podržala ili opovrgnula ove teoretske pretpostavke nisu provedena.
- Hepatoprotektivno djelovanje: Nedovoljno je dokaza za preporuku rutinske primjene sikavice u liječenju kronične jetrene bolesti. U bolesnika koji traže komplementarno liječenje, primjena sikavice treba ostati samo kao dodatak lijekovima s dokazanim učinkom.
- Primjena u trovanju gljivama (Amanita phalloides): Dostupni dokazi podupiru potencijalnu učinkovitost sikavice u liječenju akutnog trovanja. No, sikavica (silibinin) za parenteralnu primjenu nije široko dostupna.
- Antikancerogeno djelovanje: Dokazi su ograničeni i nisu jednoznačni. Silimarin ne treba preporučiti bolesnicima u liječenju raka izvan konteksta dobro dizajniranih kliničkih ispitivanja. Dodatno, kemoterapeutici zahtijevaju stvaranje slobodnih radikala za citotoksični učinak, što upućuje na teoretski rizik od smanjenja učinkovitosti kemoterapije uz primjenu silimarina.
- Sigurnost primjene: Uobičajeno se sikavica dobro podnosi uz rijetko prijavljene i blage nuspojave.
- Ograničenost dokaza iz kliničkih studija: Većina kliničkih studija učinkovitosti sikavice u različitim indikacijama je loše dizajnirana, uključujući mali uzorak, primjenu nestandardiziranih doza i veliki rizik za pristranost.
- Regulatorne i kliničke preporuke: Sikavica je dostupna kao dodatak prehrani i tradicionalni biljni lijek, što znači da nije regulirana u istoj mjeri kao lijekovi. Tradicionalni biljni lijekovi ne moraju imati znanstvene dokaze učinkovitosti u predloženim indikacijama, zahtjev registriranja tradicionalnih biljnih lijekova uključuje prvenstveno dokaze kakvoće i prihvatljive sigurnosti primjene. Ne postoje odobrene indikacije regulatornih tijela za sikavicu. Važno je da kliničari znaju za primjenu komplementarnih pripravaka u svojih bolesnika, uključujući sikavicu. Bolesnicima je potrebno pokazati razumijevanje za njihovu želju za komplementarnim liječenjem, no isto tako ih i educirati o potencijalnim koristima, rizicima i ograničenjima, osiguravajući da njihova primjena ne ugrozi potrebno liječenje dokazano učinkovitim lijekovima.