Promocija mentalnog zdravlja i prevencija samoubojstava
12.10.2019.
U četvrtak je obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja, ove godine usmjeren ka brizi javnosti za promociju mentalnog zdravlja i prevenciju samoubojstava.
Ključni cilj kampanje obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja 2019. je smanjenje stope samoubojstava u cijelom svijetu.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), činom samoubojstva svake godine umre preko 800000 ljudi.
Dok se samoubojstvo smatra ozbiljnim problemom u zemljama visokog dohotka i desetim vodećim uzrokom smrti u SAD, također je peti vodeći uzrok smrti u Kini, dok se 79% samoubojstava događa u zemljama s niskim i srednjim dohotkom (WHO, 2018).
Tema prevencije samoubojstava ima za cilj privući pažnju na to važno pitanje kako bi mu se dao prioritet u agendi javnog zdravlja širom svijeta.
Navođenje ljudi da razgovaraju o temi koja je često tabu i o kojoj mnogi imaju predrasude, pomoći će zajednici da sazna više o faktorima rizika kako bi ih mogli prepoznati i naučiti ih rješavati i prevenirati.
Međutim, osobe koje pate od mentalnih bolesti često nemaju pristup uslugama mentalnog zdravlja, ponekad zato što u njihovoj zajednici ne postoje službe, a ponekad jer osjećaju sram tražiti pomoć.
Ključni cilj kampanje obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja 2019. je smanjenje stope samoubojstava u cijelom svijetu.
Da bi se postigao ovaj cilj, ključni su prevencija mentalnih bolesti, promicanje dobrog (mentalnog) zdravlja, smanjenje stigme povezane s duševnim bolestima i poboljšan pristup skrbi o mentalnom zdravlju.
Izvor: Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", www.stampar.hr