Zadnje tri godine se znatno povećava broj bolesnika i broj oboljelih u najranijoj fazi, kada petogodišnje preživljenje iznosi 90% i kada se ne očekuju komplikacije bolesti.
Kao i kod gotovo svih zloćudnih tumora, pravovremeno otkrivanje bolesti povećava izglede za uspjeh liječenja.
U Hrvatskoj se na 100000 stanovnika bilježi 15,4 oboljela te da je po zastupljenosti to u muškaraca deveta, a u žena deseta zloćudna bolest.
Od melanoma češće obolijevaju stariji muškarci i mlađe žene, što stručnjaci pripisuju većem izlaganju zračenju u solarijima te upozoravaju kako je Hrvatska jedina zemlja u Europskoj uniji u kojoj je to dopušteno i mlađima od 18 godina.
Bolest u 51% slučajeva ostaje lokalizirana, a u liječenju uznapredovale bolesti imunološka terapija bitno poboljšava izglede za preživljenje oboljelih i utječe na kvalitetu njihova života.
Neprimjereno izlaganje suncu, osobito od djetinjstva, dugoročno izaziva mnogobrojne posljedice, uključujući i pojavu zloćudnih tumora.
S druge strane, pravilna zaštita od najranije dobi dugoročno čini kožu zdravom i vitalnom.
Izloženost ultraljubičastim zrakama smatra se glavnim rizičnim čimbenikom u razvoju svih zloćudnih tumora kože, tako i melanoma.
U sklopu Euromelanoma dana ove godine su predviđene dvije akcije - 26. travnja akcija pregleda kože saborskim zastupnicima kako bi se potaknula javno svijest o tome, a od 31. svibnja do 2. lipnja trajat će akcija pregleda kože na otoku Hvaru, u gradovima Hvaru, Jelsi i Starome Gradu.