Pneumokokne bolesti kod djece u Hrvatskoj
14.02.2018.
Procjena Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Hrvatsku pokazuje kako od pneumokokne pneumonije godišnje oboli 234 djece mlađe od pet godina.
Stopa obolijevanja iznosi 115,02 na 100000 djece mlađe od 5 godina.
Uz to, 12 djece mlađe od pet godina oboli od pneumokoknog meningitisa (stopa: 5,81 na 100000).
Od teških oblika pneumokokne bolesti, procjenjuje WHO, godišnje oboli 177 djece u Hrvatskoj.
Upala srednjeg uha je najčešća klinička manifestacija pneumokokne bolesti kod djece - u Hrvatskoj se svake godine evidentira nekoliko desetaka tisuća upala srednjeg uha kod djece predškolske dobi, a znatan dio ovih bolesti je uzrokovan pneumokokom.
Pneumokokna bolest je termin koji se koristi za bolesti koje uzrokuje bakterija Streptococcus pneumoniae, poznata i kao pneumokok.
Ozbiljne bolesti koje pneumokok može uzrokovati su upala pluća, meningitis i febrilne bakterijemije, dok su upala srednjeg uha (otitis media), bronhitis i upala sinusa (sinusitis) obično blaže manifestacije bolesti uzrokovane pneumokokom.
Pneumokok se prenosi direktnim kontaktom s respiratornim izlučevinama oboljele ili zdrave osobe koja je kliconoša (nositelj) pneumokoka.
U razvijenim se zemljama teški oblici bolesti javljaju uglavnom u djece ispod dvije godine života i u starijih osoba.
Slabiji imuni sustav povećava mogućnost infekcije i razvoja bolesti.
Sve je češće prisutna rezistencija pneumokoka na konvencionalne antibiotike, što dodatno iziskuje pronalaženje drugih efikasnih metoda kontrole pneumokokne bolesti, primjerice cjepiva.
Izvor: Hrvatski zavod za javno zdravstvo, www.hzjz.hr