x
x
<<< Popis svih stručnih skupova

  26.05.2023.

Transgeneracijska trauma

Mjesto: Zagreb, Kišpatićeva 12, u dvorani Botteri, KBC Zagreb.
Organizator: MEF Zagreb, KBC Zagreb

Transgeneracijska trauma - Poslijediplomski tečaj stalnog medicinskog usavršavanja I. kategorije

Obrazovni ciljevi tečaja

Predavanjima, radionicama i raspravama predviđenim na ovom tečaju, organizatori žele poboljšati razinu znanja i iskustva svih zainteresiranih sudionika tečaja iz područja transgeneracijske traume. Pri tome se rukovode načelima medicinske znanosti, o čemu će biti govora na ovom tečaju.

Kome je namijenjen tečaj?

Liječnicima raznih specijalnosti, psiholozima kao i svim ostalim stručnjacima koji se bave problematikom psihičke traume.

Kratki opis tečaja

Tečaj je podijeljen u nekoliko sekcija, a svaka od sekcija završava radionicom u kojima će se dodatno moći komunicirati o tematskom sadržaju. Uvodna sekcija govori o problemima žalovanja, srama te brojnim implikacijama koje traumatska iskustva nose. Biologijska sekcija bazira se na eksperimentalnim modelima, neurobiologiji te implikacijama transgeneracijske traume na psihotične poremećaje, koji su u velikoj mjeri biologijski uvjetovani. Sekcija socijalnih implikacija transgeneracijske traume govori o empatiji, fenomenima žrtve, osvete i kulture te disciplinarnim pristupima transgeneracijskoj traumi (suradnja našeg tima sa Sveučilištem Auckland, s Novog Zelanda). Psihoterapijska sekcija uključuje povezanost trauma sa psihosomatskim fenomenima, mentalizacijom, kao i važnost rane traume za kasnije smetnje (i poremećaje) ličnosti. Završna rasprava donosi zaključke, uz poruke koje trebaju biti upućene stručnoj, ali i široj javnosti. Navedeno uključuje i suradnju s medijima, kao medijatorima u prenošenju bitnih poruka.

U terminologiji se za prijenos traume na iduće generacije koriste izrazi transgeneracijski, intergeneracijski, međugeneracijski kao i multigeneracijski. Paralelno se koristi i termin sekundarna traumatizacija, da se napravi razlika od primarne, direktne izloženosti traumatskom iskustvu. Transgeneracijskim prijenosom traume mogu biti zahvaćeni self, kognitivno funkcioniranje, afekt i interpersonalno funkcioniranje.

Problemi na razini selfa mogu se očitovati kao perzistirajući problem identiteta, pretjerana identifikacija s bliskom osobom, žrtvom traume, potreba da se pretjeranim postignućima kompenziraju gubici koje je žrtva traume doživjela, a ako je neki član obitelji preminuo vezano uz traumu, očekivanje da se bude njegova dostojna zamjena.

Kognitivne promjene uključuju sklonost katastrofičnim predviđanjima, strah od nove traume slične ranijoj obiteljskoj, preokupacija sa smrti, unutrašnji svijet ispunjen traumatskim iskustvima.

Promjene na afektivno-anksioznoj razini uključuju anihilacijsku anksioznost, noćne more proganjajućeg sadržaja, često disforično raspoloženje povezano s osjećajima gubitka i neprorađenog žalovanja. Povećana je i vulnerabilnost na stresne reakcije i povezane poremećaje. Nerazriješen konflikt vezan uz ljutnju može komplicirati osjećaj krivnje. Često neporađeno žalovanje vodi u kronične depresije koje onda traju kod dijela ljudi cijeli život. Preživjeli članovi obitelji prenose, što svjesno, što nesvjesno, sjenu transgeneracijske traume na nove generacije. Pretjerana povezanost između članova obitelji može voditi slabijoj diferencijaciji selfa kod novih generacija. Tako se onda promjene događaju i na razini interpersonalnog funkcioniranja, primjerice uz probleme u ostvarivanju emocionalnih veza,  jer su ti novi odnosi opterećeni negativnom sjenom trauma iz obiteljske prošlosti.

Uz tečaj „Transgeneracijska trauma“, izlazi i knjiga istoimenog naziva, u izdanju Medicinske naklade.

Naš tim do sada je objavio seriju od 13 knjiga, koje su većinom bile vezane uz tematske skupove (“Vještačenja stupnja ostećenja organizma zbog bolesti hrvatskih branitelja”, urednici Darko Marčinko i Anko Antabak; Medicinska naklada, 2022.; „Stres u kliničkoj medicini – biologijski, psihodinamski i socijalni faktori“, urednik Darko Marčinko; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021.; “Psihodinamika ljubavi i mržnje”, urednici Darko Marčinko, Miro Jakovljević i Vlasta Rudan; Medicinska naklada, 2019.; Psihodinamika poslovnih odnosa”, urednik Darko Marčinko; Medicinska naklada, 2019.; Nelagoda u kulturi 21.stoljeća – psihodinamska rasprava”, urednici: Darko Marčinko i Vlasta Rudan; Medicinska naklada, 2018.; Histerija”, urednici: Darko Marčinko i Vlasta Rudan; Medicinska naklada, 2017.;  “Psihoanalitički modeli komunikacije u vremenu brzih promjena”, urednici: Darko Marčinko i Vlasta Rudan; Medicinska naklada, 2016.;Poremećaji ličnosti: stvarni ljudi, stvarni problemi”, urednici: Darko Marčinko, Miro Jakovljević i Vlasta Rudan; Medicinska naklada, 2015.;Žalovanje”, urednici Vlasta Rudan i Darko Marčinko; Medicinska naklada, 2014.; Od nasilja do dijaloga”, urednici Vlasta Rudan i Darko Marčinko; Medicinska naklada, 2014.; Poremećaji hranjenja: od razumijevanja do liječenja”, urednik: Darko Marčinko; Medicinska naklada, 2013.; Narcistični poremećaj ličnosti i njegova dijagnostička opravdanost – doprinos međunarodnoj raspravi”, urednici Darko Marčinko i Vlasta Rudan; Medicinska naklada, 2013.;Suicidologija” - udžbenik Sveučilišta u Zagrebu, urednik: Darko Marčinko; Medicinska naklada, 2011.).

Izvor: Mef.hr